הדרכת גורים

הבאתם גור חדש הביתה – שמחה וששון. בשעה טובה. יש לזכור שהגור הוא בחזקת תינוק מהרבה בחינות – כמו תינוק,הוא יבלה את ימיו בעיקר בלאכול, לשתות, לשחק וכמובן – לישון. כמו תינוק – הוא יעשה מאמצים בלתי נידלים להרוס לשבור לנתץ וללכלך, לנשוך ולשרוט את כל פרטי הלבוש,רהיטים וחפצי הערך היקרים לליבנו, שלא להזכיר את גושי הצואה ושלוליות השתן שהוא משאיר בכל פינה וחדר. ואולם... אל ייאוש – כל ההתחלות קשות, ולאחר מספר חודשים של אהבה וחינוך – אפשר יהיה לנוח מלרדוף אחרי השובב בניסיון נואש להציל מפיו את מה שנשאר מהנייקיז החדשות שלך..........

 
באיזה גיל מומלץ להפריד את הגור מאמו?
 
הגיל המינימאלי הוא חודשיים – חודשיים ומחצה, הן מבחינת חוסנו הגופני של הגור והן מבחינת חוסנו הנפשי. הפרדה מהאם בגיל מוקדם יותר היא עוול לאם ובעיקר לגור, וחושפת אותו לסטרס(עקה) נפשי לא מבוטל וכן למחלות קשות. מסיבות סובייקטיביות, מפרידים בדרך-כלל את הגור מוקדם יותר מהאם – אך הדבר לא מומלץ.
 
לאחר שמביאים את הגור הביתה,יש לפנק אותו ולהרעיף עליו אהבה והרבה ליטופים ומשחקים – גם כדי לפצות על החסר במגע פיזי עם האם. בשבוע הראשון יתכן שהגור יילל, בעיקר בלילה, ולכן יש לדאוג לו למצעים ולאפשר לו לישון ליד מיטתכם. על-מנת להרגיעו וללטפו כאשר הוא מיילל...
 
 
מתי אפשר לרחוץ את הגור?
 
בעיקרון רצוי לא לרחוץ גורים לפני גיל 3 חודשים-הם מתקררים בקלות ולא מסוגלים לחמם את עצמם. לכן רצוי להמנע. מעל גיל 3 חודשים, אפשר לרחוץ פעם בחודשיים לערך, ובשמפו של גורים. אין לרחוץ לעיתים קרובות יותר ואין להשתמש בשמפו של בני אדם שכן תדירות גבוהה של רחצה ושימוש בשמפו רגיל גורמים גירויים בעור, דלקות, קילופי עור גירודים קשים ואלרגיות. אם אין ברירה, ניתן להשתמש באופן חד פעמי בשמפו לתינוקות.
 
 
מה לתת לגור לאכול וכמה? אפשר לתת מזון ביתי? מה בנוגע לתוספות קלציום וויטמינים?
 
באופן כללי, מומלץ להרגיל את הגור למזון יבש, שיהווה את הבסיס לתזונתו. אם נותנים לגור מזון מאיכות גבוהה (המזונות היקרים יותר) אין צורך בתוספות כלשהן ואפילו הן יכולות להזיק!! אפשר לתת לגור בתקופת הסתגלותו מוצרי חלב לדוגמא:שמנת, אשל, גבינות, וכן ביצים (קשות בלבד), אורז לבן ועוף (לא מתובל), ניתן לערבב עם מעט לחם. קשה מאד ולעיתים בלתי אפשרי לבנות לגור הגדל דיאטה מזינה מאוזנת וטובה,שתספק לגור את כל אבות המזון בפרופורציות הנכונות ותעניק לגופו הגדל את כל אשר הוא זקוק לו בשנת חייו הראשונה, משאריות מזון ביתיות. יש לדבוק, אם כן במזון היבש לגורים, כשכל המזונות הרשומים מטה, יהוו תוספת בלבד ו"צ'ופר" לגוון מעט את המזון.
 
חלב – ניתן לתת לגור כמויות מעטות יחסית, ולהקפיד לא לתת חלב מעורבב במים. יש לתת מים נקיים וטריים מדי יום ביומו ובנוסף – ניתן לתת בכלי נפרד גם חלב. כשהגור גדל ומתבגר, יורדת היכולת שלו לעכל את הסוכר שבחלב – והדבר מתבטא בשילשולים. לכל כלב אינדיבידואלית ישנה כמות של חלב שהוא מסוגל לשתות ולעכל מבלי לסבול משילשולים – כשכמובן יש גם כלבים שמשלשלים מכמות מאד קטנה של חלב, ומצד שני ישנם אחרים שמסוגלים לשתות כמות חלב לא מבוטלת ללא שילשולים. לא ניתן לדעת זאת מראש – כי אם לנסות ולראות – יש לתת לכלב כמויות קטנות של חלב, ובמידה ומשלשל, יש להקטין את כמות החלב בהדרגתיות עד להפסקת השילשול... בזהירות כמובן!
שוקולד – שוקולד ודברי מתיקה אינם גורמים לתולעים, כפי שמקובל לחשוב בקרב בעלי כלבים, ואולם שוקולד גורם להרעלה ולכן יש להמנע מלתת לכלבים. ככל שהכלב קטן יותר – הכמות הדרושה להרעלה קטנה יותר ולכן הסכנה גדולה יותר. ניתן מדי פעם לפנק את הגור עם משהו מתוק – למשל פרוסת עוגה קטנה – אך, כמובן, לא להגזים.
עצמות – יש להימנע מעצמות.הן גורמות לחסימת מעיים ויותר חמור – יכולות לפצוע, במעברן דרך הוושט ומערכת העיכול, את הרקמה של הוושט והמעיים,לגרום פרפורציה (קרע) פריטוניטיס (דלקת של קרום הבטן) ומוות תוך מספר ימים. במידה ומגלים זאת בזמן – ניתן לנתח אך הניתוח קשה ויקר.
מזון מתובל – כמו למשל אבקת מרק, מרק עוף, בשר על האש מתובל וכו' – יש להימנע. תבלינים גורמים לגזים, כאבי בטן, גירודים ואלרגיות. ניתן לבשל לגור בנפרד עוף במים ללא תבלינים,או חתיכת בשר על האש ללא תבלינים. 
הדבר נכון גם לגבי מזון חמוץ / חריף / מלוח / מדי.
 
 
באיזו תדירות להאכיל את הגור?

באופן כללי – מגיל חודשיים עד 4 חודשים – 4 פעמים. מגיל 4 חודשים ועד לערך חצי שנה – 3 פעמים.מגיל חצי שנה ועד בגרות – פעמיים ובאופן הדרגתי להעבירו לפעם אחת ביום. (יש הטוענים כי אפשר לתת לכלב בבגרותו פעמיים ביום – ושתי הגישות מקובלות) 
יש לתת לגור את מנתו – ולאפשר לו לאכול כאוות נפשו רבע שעה.את שנותר יש להרים ולא לאפשר לו גישה למזון עד הארוחה הבאה – על-מנת שיהיה רעב ולא ינשנש כל היום וכן לא יגיע לכדי שעמום מהמזון. הרגשת השובע, דרך אגב, מגיעה כ-20 דקות לאחר סיום האכילה. מים תמיד צריכים להיות זמינים טריים ובשפע. הכלב צורך הרבה מים בגלל המזון היבש, אם לדוגמא הכלב אוכל 100 גרם מזון, הוא צריך לשתות פי חמישה! מים, דהיינו חצי ליטר, רק על-מנת להחזיר לעצמו את המים שהוא "איבד" לתוך המעיים כדי "לרכך" את המזון היבש והקשה.
 
 
כמה גרמים צריך לתת לגור לאכול?
 
לכל חברה יש חישובים שונים בהתאם לסוגי ומקורות המזון שמהם יוצר המזון. על כל שק, ולא משנה מאיזו חברה, ישנה טבלה. צריך לשקול את הגור, ולפי משקלו, ניתן לראות בטבלה כמה גרמים צריך לתת לגור. הכמות שכתובה היא הכמות היומית, ואותה צריך לחלק בהתאם למספר הפעמים שמאכילים את הגור. לדוגמא: גור בגיל חודשיים וחצי ששוקל 3 ק"ג, צריך לאכול 120 גרם. בגיל הזה הגור צריך לאכול 4 פעמים, לכן כל ארוחה תכיל 30 גרם.
 
 
הגור לא מתלהב מהמזון היבש שקניתי לו?! אפשר להחליף למזון אחר?
 
הערה חשובה – אין להחליף לגור מזון בבת אחת ללא תקופת הסתגלות. דהיינו – כשבוע לפני שאוזל המזון היבש שכרגע הגור מקבל, יש לקנות את המזון החדש, ובכל יום, יש להוריד מעט מהמזון הישן ולערבב עם המזון החדש. בכל יום מורידים מעט יותר מהמזון הישן ומוסיפים יותר מהחדש, כך שלאחר כשבוע – עוברים לגמרי למזון החדש. במידה ומחליפים לגור מזון בבת אחת – יתכנו שילשולים אקוטיים (קשים), מימיים עד דמיים, עם התייבשות קשה שתצריך טיפול רפואי.
 

איך מתמודדים עם הצואה והשתן בבית?
 
ככלל, יש להתאזר בסבלנות.כמו תינוק, הגור לא מבין שהוא עשה משהו רע, בהשאירו את "חותמו" בכל צעד ושעל.ישנם מספר טיפים שברצוני להזכיר, אך יש לזכור כי הדבר דורש תירגול וזמן – במקרה הגרוע, כמספר חודשים, עד לגמילה מליאה.
 
ראשית, יש לדעת כי הגור יקבל חשק לעשות צרכים כרבע שעה לאחר האוכל. צריך לעקוב אחריו,וברגע שהוא ירד לתנוחה של נתינת צואה-כריעה ברגליים האחוריות – יש לתת לו מכה קלילה באחוריו על מנת להפריע לו – ומיד להוציאו כדי שיסיים את נתינת הצואה בחוץ.סבירות גבוהה היא שהגור לא ייתן צואה בחוץ – שכן, העולם החיצוני מאד מעניין בשבילו לאחר השעמום בתוך הבית.את הקירות בבית הוא מכיר היטב, אך הקולות הריחות המכוניות הכלבים שבחוץ וכו' – הם דבר חדש בשבילו והוא "ישכח" לתת צואה בחוץ.לכן אין טעם להישאר איתו בחוץ יותר מ- 5–10 דקות. חוזרים הביתה ועוקבים אחריו – שכן ברגע שיחזור לשעמום בבית – תוך זמן קצר הוא ייתן צואה. ברגע שהוא יורד לתנוחה – שוב, מכה קלילה באחוריים ולצאת לחצר......  וחוזר חלילה עד שהגור נותן צואה בחוץ. ואז..... – צריך לצ'פר אותו, במילים רכות ואוהבות בליטופים ואף במשהו טעים!!
 
בנוסף, יש לקחת קרטון ולחתוך אותו בגובה כך שהגור יוכל להיכנס לתוכו בנוחות,ולשים גזרי עיתון בפנים.לעיתים – הגור מבין מעצמו לעשות את הצרכים בקרטון. במקרה ולא, יש לספוג עם נייר שתן, לאסוף מעט צואה ולשים בקרטון, כדי שהגור יבין ששם מותר ורצוי לעשות את צרכיו.
 
במקרה והגור כבר עשה את צרכיו וקם מהכריעה, אין טעם לכעוס עליו, לצעוק בהיסטריה ובטח שלא לנקוט באלימות – הוא לא יבין מה אתם רוצים ממנו – הוא הרי עשה את הדבר הטבעי ביותר שיש. אפשר לכעוס על תינוק שנותן צואה שלא באסלה?! דין תינוק כדין גור. אפשר לגעור בו בעדינות, אך בקול תקיף.
 
 
מתי ואיזה טיפולים צריך לקבל הגור בשנת חייו הראשונה?!
 
"הרפואה היעילה והזולה ביותר – היא הרפואה המונעת". החיסונים הם חיוניים לבריאותו של הגור ולתקינות התפתחותו בשנה הראשונה הקריטית בחייו. המחלות הנכללות בחיסונים – הן מחלות קשות מאד, חלקן ויראליות (אין תרופה), ולעיתים הן כל כך חריפות, שלא ניתן להציל את הגור על אף טיפול רפואי מסור. גם מבחינת עלויות של חיסונים מול טיפול רפואי במקרה של מחלה – הטיפול הרפואי יקר לעין ערוך ועדיין לא הזכרנו את הסבל לגור ולבעליו.
 
לאחר שהגור מופרד מאימו, יש לחכות כשבוע לפני שמחסנים על-מנת לאפשר לו להתרגל לסביבתו החדשה,לבעלים החדשים, למראות לריחות החדשים וכו' – וכן לאפשר לו להתאושש מהפרידה מהאם. לעיתים יש מחלות שנמצאות בשלב הדגירה שלהן (שלב שבו הווירוס/חיידק נמצא בכלב וגורם נזק – אך עדיין לא רואים סימנים שהכלב חולה), וחיסון בזמן כזה יכול לגרור התפרצות של מחלות והחמרה בבריאות הכלב עד כדי סכנה לחייו.
לאחר זמן ההמתנה ניתן לחסן את הכלב כדלקמן: 3 חיסוני משושה (כנגד 6 מחלות) ושלושה תילועים (טיפול נגד תולעים), בהפרש של שבועיים אחד מהשני. מרגע שאימצתם את הגור ועד שלא עברו שבועיים לאחר חיסון המשושה השלישי, הגור נחשב כלא מחוסן, ורמת ההגנה שהחיסונים נותנים לא אופטימאלית ולא מספקת.רק שבועיים לאחר החיסון השלישי – ניתן לראות בגור כמחוסן. בכל התקופה הזו, יש להימנע מלחשוף את הגור לצואה ושתן של כלבים אחרים, כדי שלא יחשף לגורמי המחלות הנמצאים בהם וכן למנוע ממנו לשחק עם כלבים/גורים אחרים – כיוון שאף על פי שהם מחוסנים ובריאים – הם נשאים של מחלות ויכולים להעביר מחלות קשות לכלבכם.
בין גיל 3 חודשים ל- 6 חודשים, יש לחסן נגד מחלת הכלבת וכן לשבב את הכלב. (לשבב – מהמילה שבב,זהו צ'יפ אלקטרוני בגודל של גרגר אורז המוחדר ע"י מזרק מתחת לעורו של הכלב ונשאר שם כל חייו.כשעוברים עם סורק מיוחד מעל האיזור בו הוחדר השבב, השבב משדר מספר לסורק – ומספר זה משמש כמעין תעודת זהות של הכלב).
כמו כן יש לטפל כנגד תולעת הפארק – ספירוצרקה לופי וכן כנגד פרעושים וקרציות.
שמפו נגד פרעושים וקרציות יעיל בכ-80% בקטילת הפרעושים והקרציות, אך אינו מונע הדבקות חוזרת ביום למחרת. 

 
אילוף – איך לאלף? האם אני חייבת לאלף את כלבי? מתי להתחיל?
 
באופן כללי, להתחיל כמה שיותר מוקדם בבית לחנך את הגור לצרכים צואה וכו'. כמעט כל אחד מסוגל ללמד את כלבו לפקודות הבסיסיות –אסור, שב, בוא, תן יד וכו'. אם מתקשים – ניתן להיעזר בספר הדרכה בסיסי המצוי בכל חנות ספרים.אם רוצים אילוף למטרה מסוימת – תקיפה שמירה הגנה וכו', וכן במקרה של כלבים עקשניים במיוחד– יש להיעזר במאלפים מקצועיים אם הכלב קשה לשליטה ועם פוטנציאל גדול לגרום נזק – למשל כלב גדול ואגרסיבי שלא כל כך "שם" על הבעלים – חובה לאלפו אצל מאלף על-מנת למנוע מעצמכם צרות בעתיד, וכן רצוי לעשות ביטוח צד שלישי במקרה של נזקי גוף ורכוש.במקרה של כלב המוגדר בחוק מסוכן – רצוי מאד ומומלץ לאלפו באופן מקצועי כדי לשלוט בו ביתר ביטחון.
 
 
שיהיה בהצלחה ותיהנו מבן המשפחה החדש.

 
 

רחוב ז'בוטינסקי 46, נוה דורון
באר יעקב (ליד "טל-טלה")
מרפאה: 08-9205558
טל' נייד: 054-5493766