הקאות ושילשולים

הקאות ושילשולים בחיות מחמד, הינם נפוצים מאד, במיוחד בגורים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הקאות ושילשולים הם לא המחלה עצמה, אלא סימפטום למחלה. גורמים רבים יכולים לגרום לכך: עם הגורמים שמקורם במערכת העיכול נזכיר, דלקת בקיבה, במעי הדק, במעי הגס, סיבוב מעי, היפוך קיבה, אינטוסספשין, הרניות וגידולים. כמו כן אכילת גופים זרים, קרשים, צעצועים, אבנים וכו' - בעיה מאד נפוצה, היכולה לגרום לחסימת מעיים חלקית או מלאה (סכנת חיים). בחתולים מדובר בד"כ בכדורי שיער גדולים שלא ניתן להקיאם.

אכילת עצמות או חפצים חדים היכולים לגרום לנקב (פרפורציה) במעיים – ולהוביל לפריטוניטיס (דלקת קרום הבטן) וסכנת חיים. פאתוגנים נפוצים הגורמים לשילשולים והקאות – חידקים, וירוסים (פרוו), תולעים (במספר רב), פרזיטים כמו קוקצידיה. כמו כן מחלות אוטואימוניות, אלרגיות למזון, הרעלות.

בגורים - הקאות ושילשולים יכולים לגרום להדרדרות אקוטית, כתוצאה מהתיבשות עד כדי סכנת חיים תוך פרק זמן קצר יחסית. בגורים, החלפת מזון, לא הדרגתית, יכולה לגרום שילשולים והקאות עד כדי צורך בטיפול אינטנסיבי. הדרך למנוע זאת, היא, בשבועיים הראשונים להבאת גור חדש הביתה, להמשיך עם המזון שהבעלים הקודם נתן, גם אם הוא לא איכותי. כשמחליפים מזון בהמשך, יש להמשיך עם המזון הקודם, ובאופן הדרגתי (במשך שבוע), לערבב עם המזון החדש, כך שבכל יום מורידים כמות גדולה יותר מהמזון הקודם, ומחליפים אותה עם המזון החדש.

בין הגורמים שמקורם מחוץ למערכת העיכול נמנה בקצרה: בעיות בכבד, כליות, לבלב, גידולים הלוחצים על מערכת העיכול חיצונית, דלקת של קרום הבטן, פציעות בטן (טראומה) ועוד.

בכל מקרה של הקאות ו/או שילשולים, יש להיוועץ ברופא וטרינר - יש להחליט אם האירוע היה חד פעמי ובעל החיים שמח ומאושר, או משלשל ומקיא מספר רב של פעמים, אפאטי, רובץ בפינה, לא אוכל ולא שותה - כי אז יתכן שמדובר בארוע מסכן חיים ויש לנקוט צעדים דרסטיים ומהירים, לרבות ניתוח.

בהצלחה
 

רחוב ז'בוטינסקי 46, נוה דורון
באר יעקב (ליד "טל-טלה")
מרפאה: 08-9205558
טל' נייד: 054-5493766