מחלות הנפוצות בעיקר בקיץ ודרכים למניעתן

מחלת קדחת הקרצית - (ארליכיוזיס) - מחלה הנגרמת ע"י חידק המועבר ע"י קרציה.

בעיקרון ע"מ שקרציות יגרמו אנמיה המסכנת את חיי הכלב, צריך להיות מספר מאות קרציות על הכלב. (או עשרות כשמדובר בכלב קטן). בד"כ מדובר בכלבים שטיילו בשדות, פרדסים ושטחים לא מיושבים, שם מצויות קרציות קטנות אפורות במספרים עצומים. הכלב יוצא לטיול נקי מקרציות, וחוזר עם מספר אלפי קרציות!! שעלו עליו במהלך טיול קצר. מצב זה מהווה סכנה לחיי הכלב ואין להתמהמה. יש להסיר את הקרציות ידנית מעל הכלב, בסיוע ריסוס להמתת הקרציות, לספר את הכלב במידה והפרווה מפריעה, ואף להרדים את הכלב במידת הצורך לצורך הניקוי. לאחר מכן יש לטפל באמפולות וקולר נגד קרציות, ולטפל טיפול תרופתי בהתאם לסימנים הקליניים.

הבעיה היותר נפוצה היא כאשר קיימות על הכלב קרציות במספר לא רב, לעיתים הכלב לא מטופל כלל או לא מטופל כיאות נגד הקרציות, והבעלים סבורים שזה לא נורא אם יהיו על הכלב מספר קרציות בודדות. ובאמת איבוד הדם ממספר קרציות קטן - הוא לא משמעותי כפי שהוסבר לעיל. הסכנה היא כי, אף על פי שרק חלק קטן יחסית מן הקרציות נושאות את החידק הגורם למחלת קדחת הקרצית, מספיקה קרציה אחת/שתיים הנושאת את החידק ע"מ לגרום למחלה. לכן הטענה של בעלי הכלבים כי הכלב שלהם נקי מקרציות וכי הם בודקים אותו יום יום, לא רצינית כיוון שמספיק קרציה אחת/שתיים שעיני הבעלים המיומנות החמיצו- ע"מ לגרום למחלה. תקופת הדגירה של המחלה (הזמן העובר מרגע העברת המחלה ועד להופעת הסימנים הקליניים) יכולה להיות עד כחודשיים ימים!!.

במה מתבטאת המחלה? - למחלה מספר שלבים, ולא נוכל לפרט כאן את כולם. בקצרה אם מופיעים הסימנים הבאים יש לפנות לקבלת טיפול רפואי: דכאון, עייפות, טמפ גבוהה, חוסר רצון לאכול, איבוד משקל. במקרים כרוניים דימומים ספונטאניים, אנמיה, בצקות בשק האשכים וברגליים. שינויים בקרנית. הסימנים הללו יכולים להתאים למחלות נוספות ולכן יש לפנות לבדיקה אצל וטרינר. בד"כ נוכחות קרציות על הכלב יחד עם הסימנים שתוארו, מחשידים למחלה, אך רצוי מאד לשלוח בדיקת דם. יש להדגיש כי לעיתים הכלב חולף את השלב הראשוני של המחלה מבלי להגיע לבדיקה רפואית. הבעלים רואים כי הכלב מפגין חוסר תיאבון, מצב רוח ירוד ולאחר מספר ימים התופעה חולפת. אולם המחלה לא חלפה אלא נכנסת לשלב כרוני, שיתבטא באנמיה קשה ודימומים ספונטאניים לאחר מספר שבועות. אז כבר מדובר בנזק למח העצם, כבד וטחול, ולא תמיד ניתן להציל את החולה, בשעה שטיפול בשלב הראשוני של המחלה פשוט - נותנים אנטיביוטיקה מתאימה והמחלה חולפת.

דרכי מניעה - יש לטפל בכלב ובסביבתו בתכשירים מתאימים נגד קרציות, בהתאם לרמת הנגיעות.


מחלת הוט ספוט - (דלקת עור רטובה)

מחלת עור זו כשמה כן היא, גורמת דרמטיטיס (דלקת עור) עם הפרשות מוגלתיות (רטובה). הדלקת בד"כ שטחית אולם ללא טיפול יכולה לערב שכבות עור עמוקות ולגרור צלקות משמעותיות. הבעלים שם לב בד"כ כי הכלב חסר סבלנות, תיאבון ירוד, נושך ומגרד איזורים שונים בגופו, שהינם אדומים / ירקרקים, לחים, חסרי שיער, המתפשטים במהירות - אפילו 5 ס"מ ביום!!, לעיתים בעלי ריח רע. הדלקת נקראת "הוט ספוט" - או במילים אחירות - איזור / מקום חם - דהיינו מקום הדלקת חם ומטריד ומציק לכלב עד כדי פציעה עצמית ונזק שנגרם ע"י הכלב עצמו-דבר הגורר התפשטות נוספת של הדלקת וכו'.

גורמי המחלה - גורמי המחלה הינם מולטיפקטוריים - דהיינו סיבות רבות יכולות לגרום למחלה. כל גורם היכול לגרום לכלב לגרד באובססיביות, יכול להיות טריגר להתפתחות המחלה, למשל : נוכחות פרעושים על הכלב, קרציות, טפילים חיצוניים (קרדיות). כמו כן תנאי סביבה קיצוניים כגון : טמפ גבוהה, עומס חום גבוה(לחות גבוהה יחד עם טמפ גבוהה),אלרגיות שונות, חומרי ריסוס שונים על הכלב או בסביבתו, כלבים ארוכי שיער, מצד אחד מספרים אותם ע"מ להקל עליהם בחום הכבד, ואולם לעיתים התספורת עצמה גורמת למחלה בגלל הסטרס הנפשי והפיזי. גורם נוסף הוא סטרס נפשי! למשל: מעבר דירה, מישהו במשפחה שעוזב את הבית או לחילופין אדם נוסף שעובר לגור בבית, הוספת/גריעת בע"ח אחר ל/מהמשפחה ועוד דוגמאות רבות.

לכן, מאד קשה לנקוט אמצעי מניעה ע"מ למנוע המחלה. אך יש לעשות השתדלות - לטפל נגד פרעושים קרציות וטפילים חיצוניים, ולא לחשוף את הכלב לתנאי סביבה קיצוניים ללא הגנה מתאימה.

גזעים הרגישים יותר מאחרים - לברדור רטריברים, גולדן רטריברים, רועים למיניהם גזעיים ומעורבים גם כן.

טיפול - יש לפנות לוטרינר לקבל טיפול מתאים.


 
 

רחוב ז'בוטינסקי 46, נוה דורון
באר יעקב (ליד "טל-טלה")
מרפאה: 08-9205558
טל' נייד: 054-5493766