פרעושים וקרציות

פרעושים וקרציות הינם הטפילים החיצוניים העיקריים בחיות מחמד, החיים על עור בעל החיים. בניגוד לטפילים אחרים הם אינם חודרים מתחת לעור הכלב אלא נמצאים על פני שטח העור ומוצצים דם. בניגוד לדיעה הרווחת בקרב בעלי הכלבים, הפרעושים והקרציות לא מבלים את כל מחזור חייהם על הכלב, כי אם עולים על הכלב ע"מ לאכול – קרי – לקחת מנת דם, לאחריה נושרים מהכלב לסביבה, אם מדובר בכלב החי בחצר, אזי הם ימצאו בחצר ואם מדובר בכלב/חתול שחי בעיקר בבית, אז הם ינשרו בבית ויתחבאו במצעים, סדקים בקירות במרצפות, בארונות וכו.

הנזק שנגרם ע"י הטפילים

פרעושים
הפרעושים, במיוחד במספרים גדולים מהווים מטרד רציני ופוגמים באיכות החיים של הכלב. הם אומנם מוצצים דם אך איבוד הדם לכשלעצמו אינו מציב את הכלב בפני סכנה. הפרעושים מטרידים ומציקים בנשיכתם, ומחדירים תוך כדי מציצה חומרים לעור (רוק וחומרים נוגדי קרישה) הגורמים לכלב לגירודים חריפים, קילופי עור, אדמומיות, נשירת שיער ואף במקרים חמורים נגרמות דלקות עור משניות כתוצאה מפעילות של חידקים המנצלים את הנזק לעור ע"מ לחדור לשכבות העור העמוקות ולתקוף. אם הכלב לא מטופל בזמן, בהרבה מקרים תתפתח אלרגיה לפרעושים שמשמעותה – כי גם נשיכה של פרעוש אחד או שניים יכולה לגרום לכל התופעות שהוזכרו, בשעה שלכלב שעדיין לא סובל מאלרגיה, זקוקים למספר רב יחסית של פרעושים, כדי לגרום לתופעות הנ"ל. ברגע שהכלב אובחן כאלרגי לפרעושים, תלווה אותו האלרגיה לכל ימי חייו.

כמו כן, פרעושים הינם נשאים של תולעים, וכשהכלב נושך/בולע את הפרעוש - הוא נדבק בתולעים. כלב הסובל מפרעושים, מחויב שנגוע גם בפרעושים.

אספקט זואונוטי – הפרעושים יכולים ל"תקוף" גם אנשים ולהציק, אך הם יעדיפו את הכלב/חתול, בעלי הפרווה – שם אפשר להתחבא.

טיפול נגד פרעושים – ישנו היצע רחב בשוק של חומרים שונים, אמפולות וריסוסים. במידה וקיימת אלרגיה ו/או דלקות עור – יש לטפל בהתאם לצורך לאחר התיעצות עם וטרינר. במידת הצורך יש לטפל גם בסביבת הכלב- בבית/בחצר.

כיצד אדע אם כלבי סובל מפרעושים ?! – בעקרון יש לטפל בכלב באופן סדיר, קיץ וחורף, גם אם לא נראים עליו פרעושים. גם בחורף, ניתן לראות לעיתים במיוחד בתקופות חמות, פעילות של פרעושים, אלא אם כן הטמפרטורות נמוכות. הפרעושים הינם בעלי גוף מאורך, זריזים מאד. הדרך לאתר אותם על הכלב היא להרים מעט את השיער באיזור מעל הזנב, וכשהשיער מורם – האור חודר לפרווה והם מתחילים לרוץ ולהמלט. כמו כן ניתן לאתרם בבטן תחתונה.


קרציות

גם הקרציות לוקחות מנת דם ויורדות מהכלב לסביבתו. איבוד הדם אינו משמעותי, אלא אם כן מדובר במאות קרציות. הקרציה אינה גורמת לאלרגיה אך מעבירה חידק (ארליכיה) הגורם למחלה קשה "קדחת הקרצית", ובמקרים מסוימים, למוות. לא כל קרציה נושאת את החידק, אך מספיקה קרציה אחת/שתיים הנושאת את החידק ע"מ לגרום למחלה.

אספקט זואונוטי – המחלה עוברת ע"י הקרציה גם לבני אדם (במיוחד ילדים), אך טיפול אנטיביוטי מתאים פותר את הבעיה. כלב חולה אינו מעביר מחלה-רק הקרציה עצמה לאחר מציצת דם.

טיפול נגד קרציות – קיים היצע רחב של קולרים ואמפולות. בהתאם לצורך יש לטפל גם בסביבת הכלב.

כיצד אדע אם כלבי נגוע בקרציות ?! – הקרציה גדולה יותר מהפרעוש, איטית מאוד ונמצאת במקומות גלויים יחסית – כך שניתן דיי בקלות לראותן. יש לטפל בקפדנות נגד קרציות, שכן כאמור מספיק קרציה אחת נשאית ע"מ לחולל המחלה.

האם כדאי לנקות את הכלב ידנית מקרציות ?! – למי שמתעקש, ניתן לנקות ידנית הקרציות, אך לא במקום תכשירים לקטילתן. אי אפשר להסתמך על ההנחה כי אין על הכלב אפילו קרציה אחת. כשפולים את הקרציה, יש לקחת בחשבון כי הקרציה נתפסת בעור בעזרת קרסים חזקים, ואם מושכים אותה ללא אבחנה, גוף הקרציה ינתק מראשה, שישאר תקוע בעור. הקרציה תמות אמנם, אך ראש הקרציה שנשאר בעור יגרום לדלקת וריאקציה שתימשך מספר שבועות. לא נעים כלל. יש, אם כן, להוציא את הקרציה יחד עם הראש שלה-אפשר ורצוי להיעזר בפינצטה.

בברכת קיץ בטוח ונקי מטפילים

 
 

רחוב ז'בוטינסקי 46, נוה דורון
באר יעקב (ליד "טל-טלה")
מרפאה: 08-9205558
טל' נייד: 054-5493766