תולעת הפארק (ספירוצרקה לופי)

מחלה זו נגרמת על ידי תולעת, שבניגוד לתולעי המעיים "הרגילות" אשר גורמות נזק במעיים בד"כ, תולעת הפארק - בשמה - ספירוצרקה לופי, נודדת מהמעיים לגוף דרך כלי הדם.
בנדידתם, זחלי התולעת גורמים נזק לכלי דם שונים, ביניהם אבי העורקים, ואף חודרים לעמוד השידרה. התולעת מתיישבת בוושט וגורמת לגרנולומות (מעין רקמה שהגוף יוצר סביב התולעת) החוסמות/מפריעות למעבר המזון בוושט. הגרנולומות יכולות לעבור התמרה סרטנית ולשלוח גרורות.
כמו כן דופן אבי העורקים דרכו נודדים זחלי התולעת נחלש ונוצרת אניאוריזמה (מפרצת) היכולה בכל רגע נתון להיקרע ולגרור מוות תוך זמן קצר מאד. במעבר זחלי התולעת דרך עמוד השידרה, נגרם נזק לעצבים המתבטא בצליעות, חולשה בגפיים וכו'.

כשהכלב מראה סימני מחלה – בדרך כלל זה מאוחר מדי. התרופה נגד התולעת אומנם הורגת אותה ואולם הנזק שנגרם הוא בלתי הפיך.

איזה בעלי חיים רגישים לפגיעת התולעת?
כלבים בלבד. אין הדבקה לבני אדם או לחיות אחרות.

כיצד נדבקים בתולעת?
התולעת מועברת ע"י חיפושית זבל הניזונה מצואה. באזורים עירוניים בהם יש מחסור במקומות שאפשר לטייל עם הכלבים באופן חופשי, נפגשים הכלבים בדרך כלל בפארקים. מספר רב של כלבים משחקים יחד, נותנים צואה ומרחרחים/מלקקים את הצואה של האחרים. תוך כדי כך הם בולעים את חיפושית הזבל הקטנה. מכאן שמה - תולעת הפארק.
ניתן להדבק במחלה גם על ידי אכילה של דשא, אדמה, שאריות מזון המכילים את החיפושית הנגועה, וכן על ידי אכילה של ציפור או עכבר, לדוגמא, שאכלו חיפושית נגועה!!!
 
איזה תפקיד משחקת החיפושית במחלה?
התולעת בוושט הכלב מפרישה ביציות, הנבלעות על ידי הכלב ומופרשות בצואה. החיפושית הניזונה מהצואה, אוכלת את הביציות, הבוקעות בגופה לזחלים. הכלב אוכל במקרה את החיפושית כשהוא מלקק הצואה, החיפושית מתה במערכת העיכול והזחלים משתחררים למעיים - וההמשך ידוע.
באזור גוש דן המצב חמור מאד. באזורינו - המחלה נפוצה פחות, ואולם התולעת קיימת וכבר אובחנה במספר כלבים באזור רמלה-לוד-באר יעקב.

מהם סימני המחלה?
הסימנים למחלה לא ספציפיים וכוללים הקאות ו/או שלשולים לא מוסברים, ירידה בחיוניות הכלב, בתיאבון שלו, צליעות, חולשה ברגליים האחוריות, קשיים בבליעה ועוד.


כיצד מאבחנים את המחלה?
האבחון נעשה באמצעות בדיקת צואה ובמקרה הצורך מבצעים צילום רנטגן או אנדוסקופיה לאיתור הרקמות הפגועות.
חשוב להבין - ברגע שאובחנה המחלה - הנזק שהתולעת כבר גרמה הוא נזק בלתי הפיך ופרמננטי (קבוע).

כיצד להימנע מהידבקות?
יש למנוע מהכלב ללקק צואה של כלבים אחרים. ניתן להימנע מכך על ידי אחת מהדרכים הבאות: לא לאפשר לכלבכם לרוץ בחוץ באופן חופשי, להוציאו לטיול עם רצועה ו/או מחסום פה ועוד. כמובן שדרכים אלו יכולות למנוע זאת אך אין בכך ביטחון של מאה אחוזים, שכן מספיק רגע אחד של חוסר תשומת לב והכלב נדבק. חיפושית אחת או שתיים הנבלעות ע"י הכלב מספיקות לגרום למותו לאחר מספר חודשים.

מה הטיפול המונע?
הטיפול המונע הינו זריקה, פעם ב-3 חודשים, של חומר הנקרא דורמקטין. ישנם גזעי כלבים כמו: דוברמן, קולי בורדר קולי רועה אוסטרלי ואחרים שאסור להזריק להם את החומר היות והחומר גורם להם לנזק מוחי. 
 

רחוב ז'בוטינסקי 46, נוה דורון
באר יעקב (ליד "טל-טלה")
מרפאה: 08-9205558
טל' נייד: 054-5493766