תספורות

תלונה נפוצה שוטרינרים נתקלים בה רבות היא בעיית נשירת השיער, בכלבים בעיקר .הלקוח בטוח כי הכלב סובל מבעיה כלשהיא וכי ניתן לטפל בבעיה והנשירה תפסק.אך לצערינו אין הדבר כך.
בעקרון, כלב משיר שיער פעמיים בשנה בעונות המעבר – אביב וסתיו. באביב – הפרווה הסמיכה מוחלפת בפרווה קלה לקיץ, ובחורף – להיפך. עונת המעבר אמורה להמשך כחודש וחצי -חודשיים כשבמהלכה מוחלפת הפרווה-השיער. אך כתוצאה משינויי אקלים שאנו חובים במיוחד בעשרים שנים האחרונות (מישהו אמר התחממות גלובאלית ?!), גם התיזמון הפנימי של נשירת השיער השתבש,ותהליך שהיה אמור להימשך כחודשיים, נמשך אף כפול, נא להכפיל פעמיים בשנה – יוצא כי נשירת השיער בכלבים יכולה להמשך לצערינו אפילו 8 חודשים בשנה ויותר.(תופעות נוספות "מוזרות" שנצפות בעשורים האחרונים – יחום של כלבות בשיא החורף - מחוץ לעונה, שיבוש בניווט של ציפרים נודדות,ליוויתנים ה"מתאבדים" על החוף ועוד).

כל עוד נשירת השיער אינה מלווה באדמומיות,קשקשים,קילופי עור ,פצעים גירודים וקרחות וכו' – הרי שהנשירה היא טבעית.ניתן לתת ויטאמינים ע"מ להחיש את קצב גדילת השיער ולקצר את התהליך –ההבדל לא משמעותי ביותר – אך נותן הקלה מסוימת.רצוי לסרק את הכלב פעם ביום . בסירוק מסירים את השיער המת שהיה אמור לנשור בבית בכך מצמצמים את כמות השיער שתגיע לרצפה ודואגים שתגיע לפח-זו הקלה אך לא פתרון.לכן הרבה בעלי כלבים בוחרים בפתרון של – תספורת לכלב.
תספורת לקיץ" גאלח" – מקובלת מאד בקרב בעלי כלבים ארוכי שיער. שיער הכלב מגולח קרוב מאד לעור, ובד"כ משאירים רעמה באיזור הראש, פומפון בקצה זנב, ו"נעליים" בכפות הרגליים.
ברוב המקרים רואים הקלה משמעותית בהרגשתו של הכלב ובתיפקודו בחום הכבד. הכלב עירני ופעיל יותר. יש לחזור על התספורת בהתאם לצורך – בד"כ פעמיים בעונה.
בעלי כלבים קצרי שיער גם רוצים לספר את הכלב בגלל הנוחות שלהם - פחות שערות בבית – אך אין כל יתרון לכלב מתספורות כאלו, רק לבעלים.
יש לציין כי שיער ארוך-בינוני הנושר בבית, שוקע לרצפה, מטוטא ומגיע לפח הזבל.שיער קצרצר הנושר - הנשירה לא מפסיקה אחרי התספורת – מתעופף באויר וננשם ע"י בעלי הבית – דבר קריטי במקרה של אלרגיה ואסטמה!!
לתספורת הקיץ , שעל פניו עושה רושם שפותרת את בעית הנשירה בקלות יחסית, נלווים לעיתים תופעות לואי וסיבוכים לא פשוטים.
השיער הקצרצר חושף את העור לטמפרטורות גבוהות וליובש שהשיער הארוך בד"כ מצליח לבודד. השכבה השומנית שעל העור נפגעת, וחידקים ופטריות הנמצאים בסביבה יכולים לנצל את הירידה ביכולת ההגנה של העור – ולגרום למחלות עור, דלקות, פטריות פאתוגניות, גירודים ורגישויות שונות.

העור החשוף יחסית, הופך רגיש לשמש הקודחת,לקרינה.כויות ומכת שמש הופכות לסכנה ממשית. כמוכן, בכלבים העוברים תספורת בפעם-פעמיים הראשונות, ידועה התופעה של דכאון זמני-החולף כעבור שבוע לערך. הם לא מבינים לאן נעלם השיער, הרגשתם לא נוחה - כאילו "מתביישים" - מתחבאים מתחת לשולחנות, לא משתפים פעולה בטיולים, משחקים וכו'. יש כלבים שהופכים אגרסיביים בתספורות ויש צורך בהרגעה תרופתית ע"מ לאפשר לספר אותם. ישנם כלבים עבורם התספורת היא טראומה לא מבוטלת – ויש לשקול את יתרון התספורת מול הסטרס שהם חווים – אם לא ניתן לוותר על כך. בכלבים כאלו רצוי לוותר על הגימור בתספורת, דהיינו על העיצוב הסופי של הפריזורה שלוקח זמן רב ולעשות גאלח פשוט ויעיל לקיץ, בזמן קצר.

סיבוכים נוספים – פציעות במהלך התספורת מהמכונה, מספריים וכו' – גם אם הספר/ית מנוסים מאד-הכלב זז, קופץ, מתנגד וכו' – ופציעות לעיתים הן בלתי נמנעות.יש לקחת בחשבון שבמהלך התספורת הראש של מכונת התספורת מתחמם ויש להחליפו לעיתים תכופות ע"מ למנוע כויות חום.יש לחטא את מכונת התספורת בין כלב לכלב כדי לא להעביר מחלות.לעיתים,שיער הכלב חווה טראומה כזו,שצמיחתו נפגעת עד כדי כך שהכלב נשאר עם שיער קצר מאד, גס וחסר ברק המסרב לצמוח,כשבחלקים אחרים בגוף השיער צומח אומנם,אך מעט ודליל. קשה מאד ואף בלתי אפשרי במקרים כאלו להחזיר הגלגל לאחור ולעיתים השינוי פרמננטי.

ישנה אפשרות להמנע מרוב תופעות הלואי המלוות את התספורות – וזאת ע"י תספורת בה מקצרים את אורך השיער, נניח בחצי. ונמנעים מהגאלח.כך נהנים מהיתרונות שבתספורת ונמנעים מהחסרונות. ואולם תספורות כאלו לא נהוגות בארץ – כיוון שהן צורכות מהספר זמן רב יותר, ובהתאם המחיר, צריך לחזור על התספורת לעיתים קרובות יותר, והשיער הנושר בבית עדיין נראה לעין.זה לא מתיישב עם רצונו של הלקוח בפתרון של "זבנג אחד וגמרנו".
בנוגע לחפיפה/מקלחת – רצוי היה להפריד בין התספורת לחפיפה, בערך 5 ימים, ע"מ להפחית את הסטרס לשיער ולעור. אך ברוב המקרים רואים כי הכלב לא סובל באם החפיפה נעשית מייד לאחר התספורת. השמפו פוגע בשכבה השומנית שעל העור, המגנה בפני חידקים, פטריות, פגעי מזג האויר. לעור לוקח מספר ימים להחזיר לעצמו שכבה מגינה זו. לכן אין להרבות ברחצה וחפיפה בשמפו. פעם בחודש וחצי-חודשיים, זה די והותר.
לעומת זאת רחצה במים בלבד – ללא שמפו – רצויה ע"מ לקרר את הכלב בימים חמים ומקלה עליו לשאת את עומס החום הכבד וזאת ללא פגיעה בשכבת השומן האמורה.אפשר אפילו כל יום. ואולם, במיוחד בכלבים ארוכי שיער, דרוש לשיער זמן רב להתייבש – אפילו 36 שעות – ולעיתים השיער והעור מקבלים ריח חריף ולא נעים. צריך להשתמש בשמפו לכלבים בלבד.שמפו המיועד לבני אדם עלול לגרום לאלרגיות, גירודים ודלקות עור. השימוש בשמפו נגד פרעושים וקרציות הורג כ – 80%–90% מהטפילים, אך אינו מונע הדבקה חוזרת, ברגע שהכלב נחשף לטפילים בטיול הבא. לכן יש להשתמש בתכשירים שונים נגד קרציות ופרעושים.

על כך ועוד – במאמר הבא.
 

רחוב ז'בוטינסקי 46, נוה דורון
באר יעקב (ליד "טל-טלה")
מרפאה: 08-9205558
טל' נייד: 054-5493766